ללמד ילדים על כסף

ללמד ילדים על כסף

הדרך הכי טובה ללמד ילדים על כסף

הויכוח בין סביבה לתורשה עדיין לא הוכרע. כל מי שיש לו ילדים או עובד עם ילדים, יודע שהם לא נולדים דף חלק. כל ילד נולד עם אופי מיוחד משלו. מצד שני לסביבה יש השפעה עצומה עלינו. אנחנו  לומדים כל הזמן מהסביבה בצורה לא מודעת.

למדנו לתקשר מהסביבה, למדנו על תזונה מהסביבה, למדנו על יופי, כסף, עבודה, הנאה וערכים מהסביבה.

היום אני מתחיל להבין שמה שלמדתי מהסביבה הוא פשוט לא יעיל. נראה לי שהגוף שלי מתאמץ מדי לעכל את האוכל שאני אוכל, וזה גורם לי להיות עייף. אני בטוח מתקשר בצורה לא נכונה, כי הרבה פעמים אני לא מצליח להסביר בדיוק למה אני מתכוון, וזה גורם להרבה חיכוכים מיותרים. מה שלימדו אותי על כסף ותכנון כלכלי בטוח לא יעיל, כי הסכום שהצלחתי לחסוך לפנסיה בעשר השנים האחרונות הוא זעום.

תמיד האמנתי בדוגמה אישית, ועכשיו אני מבין שככל שאני אדע לעשות דברים יותר טוב, לילדים שלי (ובכלל לאנשים מסביבי) תהיה סביבה טובה יותר ללמוד ממנה.

אולי משהו טוב יצא מיוקר המחיה

ליוקר המחיה יש גם צדדים חיוביים. אנחנו מתחילים להיות יותר ויותר מודעים לסדרי העדיפויות הכלכליים שלנו. אין מה לעשות, סכום הכסף שיש לנו בכל זמן נתון הוא סופי ואנחנו צריכים להחליט על מה להוציא אותו. ובגלל זה לכולנו יש תוכנית, מודעת יותר או פחות, על מה אנחנו מוכנים להוציא את הכסף שיש לנו ועל מה לא.

השלב ההגיוני הבא הוא להכין תקציב באופן מודע, כדי שנוציא את הכסף שהרווחנו לפי הערכים שלנו, ולא לפי הדחפים הרגעיים שלנו, שהרבה פעמים בכלל מגיעים מחברות הפרסום. אולי עדיף לא לקחת את ההלוואה הזאת שנשמעת כל כך מפתה ברדיו, ולחסוך כמה חודשים מראש בשביל לא להיות בחובות.

חוץ מזה הרבה מההוצאות הלא מתוכננות שלנו הן כאלה רק בגלל שניסינו להדחיק אותם ואמרנו לעצמנו שיהיה בסדר. מה, יום ההולדת הזה הפתיע אותך? החופש הגדול הקדים השנה? כל אלה דברים שהיינו יכולים לחסוף אליהם אם היה לנו תקציב מסודר.

ללמד ילדים על כסףתקציב מסודר הוא גם הדרך הכי טובה ללמד ילדים על כסף

כן, אנחנו רוצים ללמד את הילדים שלנו שהכל אפשרי והם יכולים לעשות כל מה שהם רוצים. אנחנו גם רוצים להראות להם שמה שיש לנו כרגע הוא כנראה תוצאה של מה שעשינו עד עכשיו, ועכשיו זה כל הכסף שיש לנו ומה שאנחנו יכולים להרשות לעצמנו להוציא. אם יש משהו שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו כרגע, נצטרך למצוא את הדרך להשיג אותו, אבל כרגע יש לנו סכום כסף מסויים להסתדר איתו, והוא נובע מההחלטות שעשינו לגבי כסף בעבר.

תתארו לכם כמה הילדים שלכם ילמדו אם תשבו איתם ביחד על התקציב המשפחתי בסוף החודש ותראו להם שנשארו 400 ש"ח לקניות, ואז תצאו ביחד לסופר?

תתארו לכם כמה הילדים שלכם ילמדו אם בפעם הבאה שהם רוצים נעלי ספורט יקרות, תשבו איתם על התקציב, תראו להם כמה אתם מרוויחים ואיך אתם מחלקים את הכסף הזה, ותסבירו להם שכרגע אין מספיק כסף לנעלי ספורט עם לייזרים ושרוכים אלקטרוניים, אבל תנסו להעלות ביחד רעיונות איך כן אפשר יהיה להשיג לזה כסף?

איך מתחילים

התוכנה שאני אישית משתמש בה כמה שנים נקראת You Need A Budget או בקיצור, YNAB.

חוץ מזה, הכנתי לכם סרטוני הדרכה שמסבירים איך לעבוד עם YNAB, אני מקווה שהם יקלו עליכם. אם יש לכם עוד שאלות, אתם מוזמנים לשאול אותם פה בתגובות.

 

 

 

7 תגובות בנושא “ללמד ילדים על כסף

 1. המאמר על כסף, איך מוציאים אותו ועל מה,
  כל כך נכון! והשיתוף של הילדים בקניות
  והחלטות על סדרי עדיפויות – פשוט מצוין!
  אני מסכימה אתך שאין כמו דוגמה אישית.
  כי הילדים ילמדו לא ממה שאנחנו אומרים להם,
  אלא ממה שהם רואים שאנחנו עושים!

 2. אני מאוד תומך בהענקת השכלה/אוריינות פיננסית לילדים ויש לי השגה רק על מה שהצעת בסוף הטקסט בעניין שיתוף הילדים בגובה ההכנסה של ההורים. אני חושש שהמידע הזה, כאשר ישותף עם ילדים אחרים (והוא ישותף) עלול להביא לתחרות ו/או למגוון תחושות ותופעות נפוצות הקשורות לכסף ("יש לנו מעט ביחס לאחרים, אנחנו עניים/מסכנים" או "יש לנו יותר כסף מלאחרים – אנחנו שווים יותר" וכדומה). אני לא חושב שילד (עד גיל מסויים) צריך להחשף לסוגיות והדילמות האלה, ולכן הייתי משאיר בצד את הנתונים לגבי ההכנסה של ההורים ומתמקד בהוצאות או אפילו בטווח הוצאות ספציפי בלבד כמו הוצאות מזון או בילוי.

 3. היי עידן,
  למרות שהגעתי לכאן די במקרה (חיפשתי חומר על אלפי קוהן…), "התגלגלתי" לפוסט שלך בעניין חינוך פיננסי לילדים. אגב, אני בעצמי מדריך בתחום הכלכלה לילדים ונוער.
  אחל'ה כתבה. תמציתית ומעניינת. אגב, נכון להתחיל ולשתף ילדים כבר מכיתה ד' שכן אז יש ביכולתם להבין טוב יותר (לפחות מבחינה מתימטית).
  לגבי התוכנה שהצעת. אכן תוכנה מצויינת וטובה יותר ממתחרותיה, אך לאחר תקופת נסיון יש להתחיל לשלם.
  לאלה שידם אינה משגת, ישנן לא מעט תוכנות חינמיות חלופיות שיכולות לעזור (חפשו לדוגמא ב google store), וכמובן שתמיד ניתן לחזור לדף האקסל.
  ישר כח,
  יניב

 4. אני בדעה שיש לשתף את הילדים במשפחה במידה והם שואלים ובמידה רבה להגביל את התשובה ספציפית למה שהם שואלים — שלמעשה זה מה שמעניין אותם.

 5. אגב, כיצד ללמד ילדים על כסף כאשר המבוגרים עצמם אינם יודעים על כסף ?

  האם אתם יכולים לומר לי מה המשמעות של ריבית שלילית, למשל ?

  הרי, כספים זה לא פיקניק !

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *