מים ביאליק

למה אנחנו נותנים לילדים לישון במיטה שלנו

למה אנחנו נותנים לילדים לישון במיטה שלנו

שני ילדים, בלי לול… בלי בעיות? לחלוק מיטה עם הילדים שלכם זה לא הנורמה בארצות הברית אבל השחקנית מים ביאליק מסבירה איך זה עובד במשפחה שלה – ולמה היא חושבת שזה לא כל כך מוזר.

מאת ד"ר מים ביאליק

אנחנו ישנים עם שני הילדים שלנו. הם בני חמש ושנתיים, ומעולם לא היה לנו לול או עריסה. המיטה המשפחתית שלנו מורכבת משני פוטונים על הרצפה אחד לצד השני: אחד עם סדינים שחורים, והשני מקושט עם אבירים, טירות ודרקונים. אנחנו לא פשוט ישנים באותו חדר, אנחנו ישנים באותה מיטה.

אני יודעת שחלק מכם חושבים שזה לא בטיחותי. אני יודעת שחלק מכם חושבים שזה לא בריא. אני יודעת שחלק מכם חושבים שהילדים המפונקים שלי לעולם לא יגמלו מזה. ובואו נהיה כנים לחלוטין: אני יודעת שאתם חושבים שזה מוזר.

לא בטיחותי. לישון עם הילדים שלכם זה לא דבר לא בטיחותי. למעשה זה מאוד בטיחותי ומאוד חכם: אתם יודעים מה המצב של הילד שלכם בכל רגע כי הוא במרחק נגיעה. ישנם קווי מנחה מבוססים שמסבירים איך לישון עם התינוק שלכם. כשאתם ישנים עם התינוק שלכם, אתם יודעים אם הוא משתעל, אם יש לו גודש, אם הוא מתחיל להרגיש לא בנוח, או אם קר או חם לו מידי. גוף האם מתוכנן כדי לעזור לתינוק שלה להשיג חום גוף מיטבי, זאת חוכמה! להתגלגל על תינוק זה פחד מוגזם שלא מבוסס על שום מחקר. לא קשה להכין מיטה שתהיה בטוחה לתינוק. תשימו אותה על הרצפה או שתתקינו מעקה כדי לשמור שהקטנצ'יק לא יתגלגל החוצה. זה לא נראה טוב? מצטערת. גם הבטן שלי לא נראית טוב אחרי שני ילדים.

לא בריא. שינה עם התינוק שלך מאפשרת הנקה קלה ורגועה יותר, שזה הדבר הבריא ביותר שאת יכולה לעשות עבור הילד שלך בשנה הראשונה לחייו. שינה עם התינוק שלך מגרה הורמונים שמעודדים חיבור, מפחיתים לחץ ודכאון, ומעלים את הסיכוי שתהיה לך אספקה חזקה של חלב אם. הדריכות שיש לאם חדשה כלפי הילד שלה מתוכנתת לתוך ה DNA שלנו. יונקים ישנים עם יונקים אחרים, גם אנחנו אמורים לעשות את זה. את לא ישנה לבד, למה שתינוקות וילדים ישנו לבד?

להגמל מזה. אתם מכירים איזשהו בן 18 שישן עם ההורים שלו? יונק? משתמש במוצץ? לובש חיתול? לא חשבתי ככה. תלות מוקדמת בהורים שלנו לנוחות, חום, בטיחות ואהבה בלילה, כמו גם ביום, היא טבעית ונורמלית. ילדים נגמלים מה"צורך" כשהם מוכנים מבחינה התפתחותית לעשות זאת. אין שום ראיות שילדים שישנים עם ההורים שלהם הם בכיינים, תלותיים, מפונקים או עלולים פחות להפוך להיות מבוגרים יצרנים, רגישים ודואגים. נהפוך הוא, משפחות שישנות יחד מדווחות על תחושות בטחון, קרבה ואמון שאני חושבת שהחברה שלנו צריכה יותר מהם.

מוזר. אין שום דבר מוזר או שגוי מיסודו לגבי שינה עם הילדים שלך. זה מרגיש טוב להתכרבל, לא? תינוקות וילדים גם חושבים כך. זה נורמלי. אתם חוששים שחיי המין הנהדרים שלכם יסבלו? תמצאו מקומות אחרים מלבד המיטה שלכם לעשות סקס. סוף הסיפור. אם הילד שלכם בועט, תקנו תוספת למיטה. אם השינה שלכם כזאת קלה שאתם מרגישים שבא לכם לרצוח מישהו בבוקר, אני לא הולכת להגיד לכם שאתם חייבים לישון עם הילד שלכם. האם אני ישנה טוב עם הילדים במיטה שלנו כמו שאני ישנה בלעדיהם? לא. אבל זה יגמר בקרוב, וזה לא מוזר לרצות להיות קרוב לילדים שלך כשהמצב ההתפתחותי הפיסיולוגי והפסיכולוגי שלהם מכתיב שהם צריכים להיות מוחזקים קרוב.

האירגון. היה לנו פוטון אחד בשבילי, בשביל בעלי ובשביל תינוק מספר 1. אחר כך נכנסתי להריון והוספנו את פוטון "האח הגדול" שבעלי ו"האח הגדול" לעתיד התחילו לישון בו. אחר כך, כשהגיע תינוק מספר 2, ישנתי עם שני הבנים. המיטה המשפחתית היא המאחדת הגדולה: זה המקום בו כולנו שווים. אפילו כשהתפקיד של הבן הראשון שלנו במשפחה השתנה בגלל התינוק החדש, כששקעה השמש, היינו כולנו שווים במיטה הגדולה שלנו. היום (ובלילה), בעלי ישן במיטת האבירים והטירות יחד עם הבן הגדול שלנו, ואני ישנה עם הבן הצעיר. מספר לילות בשבוע, הבן הגדול שלנו קופץ ל"מיטה שלי" וחוזר לבעלי לכרבולי בוקר בזמן שאני מניקה את הבן הצעיר אל יום חדש.

את הרגעים שאנחנו חולקים בבוקר אני לא אחליף תמורת שום דבר: הלחישות, הצחקוקים, החלומות והרהורי ההתעוררות של איש קטן מאוד ששמח להיות בטוח בזרועותי. "אמא, אני הולך לישון איתך אפילו כשאהיה נער" נלחש אלי לפני שאפילו פתחתי את עיניי בשבוע שעבר. פשוט צחקתי. הוא עוד לא יודע כמה לא רצוי זה יהיה לכל המעורבים!

הרגעים שאנחנו חולקים אחרי שאנחנו מדקלמים את קריאת שמע על המיטה גם הם יקרים לנו – לראות את הבנים שלנו עוברים מערנים ויוקדים, לנינוחים ומלאכיים: ישנים סוף כל סוף. אני מוצאת את עצמי בוהה בפרצופים האלה הרבה פעמים בלילה. תזכורת שלמרות שבעלי ואני לא מושלמים, הילדים שנושאים את שמינו עלולים להיות. וזאת תזכורת שמנחמת אותנו – כל הלילה.

אם אתם רוצים לקרוא את המאמר המקורי, תלחצו כאן.

—————————————————————————

מים ביאליקמים ביאליק כיכבה בתחילת שנות התשעים בתוכנית הטלוויזה "בלוסום" והיום היא מופיעה בתוכנית "המפץ הגדול". יש לה תואר דוקטור במדעי המוח, והיא הוציאה ספר על הורות ועקרון הרצף.

14 תגובות בנושא “למה אנחנו נותנים לילדים לישון במיטה שלנו

 1. שינה משותפת! איזה כיף זה יכול להיות. כשלי היו ילדים קטנים, זה נושא שבכלל לא עלה. הילדים ישנו בחדר השני, נקודה. חבל שאי אפשר להחזיר את הגלגל לאחור…. אולי בגלגלול הבא תהיה לי הזדמנות לעשות תיקון?

 2. הכל טוב ויפה, ואני גם מסכימה עם כל שכתבת.
  אבל מה לגבי עניין האינטימיות שלך ושל בן זוגך? התינוק נמצא בכל מקום מהרגע שהוא נולד
  להכניס אותו למקום היחידי המקודש לך ולבן זוגך זה לא בהכרח נכון

  1. היי חן, תודה שקראת!

   אני לא חושב שהפתרון הזה מתאים לכולם.

   המדע היום אומר שטוב לתינוקות לישון ליד ההורים שלהם. אבל אולי את יכולה רק להרדים אותם (זה הרי ממש כיף לשכב לידם עד שהם נרדמים) ואז להעביר אותם לחדר אחר? אולי את יכולה למצוא מקומות אחרים שאת ובן הזוג שלך תהיו חופשיים יותר לאינטימיות? אולי יש לכם עוד ילדים ואז הילדים יכולים לישון כולם במיטה אחת גדולה?

   אני לא מכיר את הפרטים שלכם, אבל אני מאמין שתצליחו למצוא פתרון שיענה על הצרכים של הילדים שלכם וגם על הצרכים שלכם במידה מספקת.

   את אולי מסכימה שאני אשאל את השאלה הזאת בדף הפייסבוק שלנו ונראה מה אמהות/אבות אחרים אומרים בנושא?

  2. את צודקת בהחלט. אין כאן השמת גבולו. אני ובעלי שווים אך לא גם ילדיי. אני זוכרת כילדה קטנה כמה בטוחה ונאהבת הרגשתי כשאבא צמיד בא באמצע הלילה לבדוק אם אנחנו בסדר. האם אנו מביאים אותם לחדר מתוך עצלות.
   שמך מים, אך בלי כלי you are all over the place

 3. יש לי שאלה שבכנות מטרידה יותר את בעלי מאשר אותי ,
  הבן שלי בן 13 וחצי אובחן כADHD
  לפניי 4 שנים ,,עליי לציין שהוא מאוד קשור אליי
  ולכן הוא ישן איתי .
  אני אוהבת שהוא איתי ,מאחר ואנחנו מדברים המון על דברים שהוא חווה בבית הספר ,ובכלל מבחינה חברתית (ישנם קשיים)
  שאלתי היא אם לשמוע לבעלי ולהפסיק את השינה איתי ?
  תודה

  1. היי נינט,

   כן, הדיבורים האלה לפני השינה הם ממש כיפים 🙂
   אולי את יכולה רק לשכב לידו עד שהוא נרדם, ואחרי זה לעבור למיטה אחרת? ככה תוכלי להמשיך את השיחות שלכם מצד אחד ולא לישון איתו (אם זה באמת מפריע) מצד שני.

   אם תרצי, אני יכול לשאול את השאלה הזאת גם בדף הפייסבוק שלנו, יש שם הרבה אנשים טובים שישמחו לעזור.

   שבת שלום,
   עידן.

 4. חלק מתהליך ההתפתחות של תינוק-פעוט-ילד הוא להבדיל בין עצמך לאמא – לפתח תחושת עצמיות. חלק מזה זה לישון לבד, ללמוד את גבולות עצמך. אני לא זוכרת שבתור ילדה הפריע לי לישון לבד. להיפך. והערה אישית, תמיד נראה לי שזוגות שמכניסים ילדים למיטה שלהם, ממציאיםרציונל להמנעות שלהם מסקס. ושאף אחד לא יגיד שהוא עושה את זה במטבח במקום

  1. במטבח אולי לא אבל בסלון ובחדר העבודה כן, וזה לא פחות כיף. סקס עושים איפה שיש מקום. תהיו יצירתיים-צאו מהקופסא (ומהמיטה)
   למה אנחנו נותנים לילדים לישון במיטה שלנו? כי זה כיף לנו. כשהם לא שם אני ישן פחות טוב.

סגור לתגובות.