הנקת לילה

5 דברים מגניבים שאף אחד לא אמר לך על הנקה לילית

5 דברים מגניבים שאף אחד לא אמר לך על הנקה לילית

העולם מלא בהורים עייפים… והאינטרנט מלא בפורומים עם הודעות מהורים מודאגים ומותשים שמחפשים מידע על האם התינוקות שלהם נורמלים ומה הם "אמורים" לעשות עם כל הפעמים שהתינוק שלהם מתעורר בלילה. לחנויות הספרים יש מדורים שלמים המיודעים לשינת תינוקות, ונכתבים על ידי "מומחי שינת תינוקות" כביכול, וחנויות גדולות שמות את הספרים האלה ליד כל מיני גאדג'טים החל משמיכות מיוחדות שעוטפות את התינוק עד למכשירים שמוציאים צלילים מיוחדים, כי הם יודעים, לפי מחקר שוק, שהורים מיואשים בעלי חוסר בשינה ימלאו את העגלה שלהם בכל דבר שהם חושבים שאולי ישפר את שינת התינוק שלהם. קניות מתוך דחף רגעי במיטבן.

אבל, מה אנחנו באמת יודעות על התעוררויות ליליות, הנקה והסיבות שהם עלולים להתעורר כדי לינוק כשכל מה שאנחנו רוצות שהם יעשו זה לישון? כמובן, יש את הבסיס של למה תינוקות יונקים בתדירות גבוהה. אבל, עם הפוסט הזה, חשבנו שנאסוף כמה מהדברים היותר מגניבים והפחות ידועים שהמדע אומר לנו על הנקה לילית כדי שאתן, האמהות התשושות, תוכלו אולי להסתכל על הנקה לילית בצורה אחרת לגמרי.

אז, בלי להוסיף… הנה 5 דברים מגניבים שאף אחד לא אמר לך על הנקה לילית:

1)      האם מישהו אמר לך ש… מחקרים הראו שאמהות מניקות ישנות יותר מעמיתותיהן המאכילות מבקבוק? כן. את עייפה, אבל קראת את זה נכון! לפי מחקר אחד, אמהות מניקות ישנות 40-45 דקות בממוצע יותר בכל לילה במהלך שלושת החודשים הראשונים אחרי הלידה (מקור). בפרק זמן של שלושה חודשים, זה הרבה יותר שינה! ומחקרים גם מגלים לנו שזמן שינה ארוך יותר חשוב מאוד לבריאות הנפשית של האם ועוזר להפחית את הסיכון שלה לדיכאון לאחר לידה (מקור).

2)      האם מישהו אמר לך ש… אצל נשים מניקות, ייצור פרולקטין (פרולקטין הוא הורמון ייצור החלב) נוהג לפי השעון הביולוגי? מחקרים הראו שרמות הפרולקטין אצל נשים מניקות הן גבוהות במידה משמעותית בלילה, במיוחד לפנות בוקר. תינוקות רוצים הרבה פעמים לינוק בלילה פשוט בגלל שיש יותר חלב בלילה(מקור)! איזה חכמים התינוקות האלה?

3)      האם מישהו אמר לך ש… תינוקות נולדים בלי שעון בילוגי? הם לא יודעים להבדיל בין יום ולילה, ולוקח להם מספר חודשים לפתח את השעון הביולוגי שלהם. הם גם לא מייצרים את המלטונין של עצמם (הורמון מעודד שינה) למשך הרבה מחייהם המוקדמים. אבל, תנחשי במה יש הרבה מלטונין? בחלב שלך בלילה (מקור)! אז, מדענים בעצם חושבים שחלב אם לילי עשיר במלטונין עוזר לתינוקות לפתח את השעון הביולוגי שלהם ועוזר להם בסופו של דבר ללמוד לישון פרקי זמן ארוכים בלילה.

4)      האם מישהו אמר לך ש… בנוסף למלטונין החלב שלך בערב ובלילה עשיר בחומרים מעודדי שינה וממריצי-מוח אחרים? ההמשך הוא ציטוט ממאמר שנכתב על ידי ד"ר דרסיה נרבאז, חוקרת ילדות-מוקדמת מאוניברסיטת נוטר-דאם.

הורים צריכים לדעת שחלב אם בערב מכיל יותר טריפטופן (חומצת אמינו מעודדת שינה). טריפטופן הוא חומר מקדים לסרוטונין, הורמון חיוני לתפקוד והתפתחות המוח. בתחילת החיים, עיכול טריפטופן מוביל ליותר התפתחות של קולטני סרוטונין (היברד, ברוק, קרטר, האוג והרזר, 1981). גם לחלב אם לילי יש חומצות אמינו שמעודדות סינתוז סרוטונין (דלגאדו, 2006. גולדמן, 1983. ליאן, 2003). סרוטונין גורם למוח לעבוד טוב יותר שומר על מצב רוח טוב, ועוזר עם מחזורי שינה-ערות (סומר,2009). אז יכול להיות חשוב במיוחד שיהיה לילדים חלב אם בערב או בלילה בגלל שיש בו טריפטופן, לסיבות שמעבר לגרום להם לישון (מקור).

5)      האם מישהו אמר לך ש… הנקה בלילה יכולה להיות חשובה בהשארת ייצור החלב לטווח ארוך של האם בצורה יציבה וחזקה ועלול למעשה להפחית את שאיבת החלב במהלך היום של אמהות עובדות? השד המניק יודע כמה חלב ליצור בעיקר לפי התדירות בה הוא מתרוקן. אלה חוקי הביקוש וההיצע, שמבוססים על  שעון 24 השעות הטבעי… ולא רק במהלך שעות העירות של האם.

מספר הפעמים בהם אם מרוקנת את שדיה כדי לשמור על ייצור חלב לטווח ארוך נקרא מספר הקסם. אם אמא לא מניקה מספיק פעמים בתקופת זמן של 24 שעות כדי להגיע למספר הקסם, הגוף שלה יתחיל להוריד את יצור החלב וההיצע שלה יקטן. לנשים עובדות ומניקות, יותר הנקות ליליות משמעותן יותר הנקות במהלך 24 שעות, אשר משמעותן פחות שאיבות שתצטרך האם בעבודה כדי להשיג את מספר הקסם שלה.

הדינמיקות הבסיסיות האלה תקפות גם לתינוקות בוגרים יותר, שעלולים עדיין להצטרך הנקה לילית, גם הם.

אז הנה! 5 דברים מגניבים שאף אחד לא אמר לך על למה התינוק שלך (עדיין) מתעורר בלילה לינוק. האם חשבת אי פעם, כששמעת את התינוק שלך מתעורר ב 02:00, שהוא בעצם נותן לך במתנה יותר שינה, מוריד את הסיכון לדיכאון לאחר לידה, בונה ומפתח את המוח שלו, יתכן ומוריד את הסיכון להפרעות מצב-רוח בטווח הארוך, מפתח את השעון הביולוגי שלו, מקבל יותר חלב כשההיצע נמצא בשיאו, מבטיח את היצע החלב שלך לטווח הארוך ונותן לך את ההזדמנות לשאוב פחות בעבודה? בתקווה, עכשיו תחשבי ככה. לילה טוב, אמא!

————————————————————-

בשביל לקרוא את המאמר המקורי, תלחצו כאן.

ברסטפידינג שיקגו ארגון מבוסס אמהות, הוקם כדי לתמוך בהנקה של אמהות ועובד כדי לבנות רשת תמיכה מגובשת וברת -קיימא לאמהות מניקות דרך קישורים למשאבים, נורמליזציה תרבותית ותמיכה מוסדית.

8 תגובות בנושא “5 דברים מגניבים שאף אחד לא אמר לך על הנקה לילית

 1. סליחה, אבל שטוחות!!!! בגלל ההנקה נכנסתי לדיכאון עמוק לאחר לידה, בעיקר בגלל חוסר שינה. מאיפה ממציאים שאמאות מניקות ישנות יותר??? הילדים שלי ישנו לילה שלם מגיל חודש ולפני זה אז האבא היה קם לבקבוק הלילי.
  אני מבינה את חשיבות ההנקה ויכולה להבין שיש נשים שנהנות מזה, אבל אם יש משהו שמאוד מקומם אותו זו הפנאטיות הזאת שגורמת לכם להמציא דברים "כי זה חינם". ממש חוצפה!

  1. זה שאת לא הצלחת להניק , לא הופך את אלו שמניקות לפאנטיות שממציאות דברים כי זה חינם״… מאיפה הבאת את נושא הכסף?? את המערכת החיסונית שאני מחזקת לילדה השלישית שאני מניקה , אי אפשר לקנות בכסף!!!!!!!!!

 2. אמ… בתור אמא מניקה בלילה – זה פשוט כיף. להתעורר ולחבק את התינוקי, לדעת שהוא יונק, שהוא נהנה מהקרבה ושהוא לומד ששינה זה דבר בטוח, ונעים, וטוב. ובאמת באמת שחודשים שאמנם אני מתעורר לחבר אותו בלילה, אבל זה תענוג פשוט לא לקום מהמיטה לילה שלם.

 3. היי! אני כבר סבתא… אבל הנקתי בכיף, ביום ובלילה, ויש לי משהו נוסף לספר לכם: השדיים יפים יותר!

  יחד עם זאת: עדיין יש נשים שמסיבות שונות אינן מצליחות להניק, ויש להזהר מעידוד רגשות אשמה אצל
  אמהות אלה. זה כיף להניק אם זה מצליח. אבל את לא אמא פחות טובה ולא אשה פחות מוצלחת אם לא
  הלך לך בהנקה.

  1. דליה, התגובה שלך מקסימה. ואני מניקה כבר ילד שני, ביום ובלילה ובכיף גדול, והלוואי שיהיו לי עוד ילדים וגם אותם אניק בשמחה רבה. בקשר לנשים שלא מצליחות להניק – מסכימה איתךב- 100% שאמהות שלא מניקות (מבחירה או שלא) הן לא פחות או יותר טובות בגלל זה.
   בקשר לתגובה הראשונה על המאמר – במאמר המתורגם אין מקום אחד שאפילו אולי רומז את זה. רק מציין יתרונות בהנקת לילה, ולכן לא ברור לי איפה צריך להזהר מעידוד רגשות אשמה פה.

   1. כאם המניקה כשנה וחצי אני מעידה על כך שקשה מאוד להפטר מההרגל של התינוק להנקה ולכן כדאי לנהל חיים נורמלים עדיף לשלב יחד תחליף חלב אם לפחות פעם ביום

 4. וואו כמה שטויות בכתבה אחת כדי לגרום לנשים להמשיך להניק כל הלילה ולתת לתינוקות שלהם לפתח תלות בהנקה! הכי מגוחך זה עניין שעות השינה. לא יודעת מאיפה הוציאו את הנתונים עד גיל שלושה חודשים אבל מגיל חצי שנה ואילך האימהות המסכנות שלא ישנות הן המניקות. עד גיל חצי שנה אפשר להתעורר פעם או פעמיים בלילה בשביל להניק אבל אחרי גיל חצי שנה התינוק שלך צריך לישון כל הלילה. וזה אפשרי. נושא חדש לכתבה: כמה נשים שמניקות אחרי גיל חצי שנה זוכות לשינה רצופה לעומת נשים שנותנות בקבוק!

 5. מי רוצה בכלל לישון שינה רציפה על חשבון הילד? הלוואי שכל האמהות היו מגדלות את ילדיהן בחמלה ולא בנסיונות לסנכרן אותם לחיי המבוגרים 🙁

סגור לתגובות.